NAPSALI O NÁS

osob OSOBNOST PODBRDSKA

z Pražských novin

 


 

09.03.2009 – MARKÉTA BUŠKOVÁ – MF DNES, Střední Čechy – str. 04

Školní výlet nemusí být nudný
Divadlo Vysmáto pořádá netradiční akce na čtyřech středočeských památkách. Střední Čechy – Jednodenní školní výlet mohou školáci prožít ve středních Čechách naprosto netradičně. Na květen a červen totiž chystá loutkové divadlo Vysmáto hned na čtyřech středočeských památkách program určený pro děti. Mateřské i základní školy se mohou na Pohádkový hrad 2009 hlásit už nyní. „S akcí jsme začali před čtyřmi roky na hradě Točník. Program trval nejprve tři dny, pak celý týden a loni jsme akci pro velký zájem rozšířili i na další místa,“ uvedla Markéta Bílková z divadla Vysmáto.

A jak takový školní výlet na památkách vypadá? Hned u vstupní brány se jednotlivých skupin dětí ujmou pohádkové postavy, které je provedou po celém hradě či zámku, kde si bude možné ledacos vyzkoušet. Kromě divadla bude pro děti po celý týden od pondělí do pátku připraveno vždy mnoho atrakcí, jako je sokolník, kolbiště, jízda na koních, kreslíři, malování na tváře, řemeslné dílny. „Součástí akce jsou i ukázky řemesel. Některé děti třeba ještě nikdy neviděly řezbáře, krajkářku nebo kameníka,“ poznamenala Bílková s tím, že se školáci zapojí do soutěží o ceny. Připravena bude dobová restaurace. Své výrobky zde vždy prezentují i klienti z ústavů pro mentálně postižené.
Kromě hradu Točník na Berounsku přijedou herci a řemeslníci do kláštera v Sázavě na Benešovsku, na zříceninu Zvířetice u Bakova nad Jizerou a na zámek Stránov na Mladoboleslavsku. „Klášter v Sázavě nám doporučil kastelán hradu Točník, i Stránov nám doporučili známí. Je to zapomenutá památka. Dříve tam býval dětský domov, a tak si lidé pomalu zvykají, že je to opět turisticky atraktivní zámek,“ podotkla Bílková. Zvířetice si vyhlédl soubor na internetu. „Líbilo se nám jeho prostředí,“ vysvětlila Bílková.
Hrad Točník je už nyní téměř obsazený. „Je to tradiční místo, začali jsme tady, protože tu máme zkušenosti díky jiným akcím, kterých jsme se na Točníku zúčastnili. Navíc jeho dostupnost z Prahy, Plzně či Kladna je dobrá,“ řekla Bílková. „Jsme rádi, že u nás taková akce bude. Je velmi oblíbená, už se na ni těšíme,“ řekla kastelánka Sázavského kláštera Slávka Matoušková. „Chceme přes děti nalákat na památky i jejich rodiče. Snažíme se je tímto způsobem propagovat,“ dodala.
Loutkové divadlo hradního šaška Aleše Bílka Vysmáto pořádá akci společně se Spolkem Fištrón.


Dvoreček pro fajnšmekry

Ačkoli dlouho očekávané letní teploty, které o uplynulém víkendu zavládly, využili mnozí hlavně k vodním radovánkám, našli se i tací, kteří místo k vodě zamířili do Zbečna. Akce s názvem Šafářův dvoreček, která se zde jednou do roka koná, se už stala tradicí a ve svém cestovatelském diáři s ní počítá nejeden milovník kultury a cestování.Návštěvníci si i letos mohli prohlédnout jedinečnou památku zdejší lidové architektury, kterou Hamousův statek ve Zbečně bezesporu je, mohli ochutnat chléb a koláče upečené v místní starobylé peci a pokochat se zručností přadleny, krajkářky, tesaře či košíkářů. Mohli si domů odnést keramiku, výrobek z kůže, korálků, dřeva či slámy, med i medovinu či repliku zbraně a v neposlední řadě spoustu zážitků, kvůli kterým sem mnozí kulturní fajnšmekři zavítali především. Zejména děti měly oči navrch hlavy z koní ustájených ve zdejší maštali, některé však byly zklamané, protože tu nenašly ovečky a kůzlata, na něž se po zážitcích z uplynulých let tolik těšily. Kdo však ani letos nezklamal, byl Kašpárek Aleš Bílek z komorní divadelní společnosti Vysmáto, který spolu s loutkovými hrdiny z dílny své manželky Markéty po oba víkendové dny s maximálním nasazením bavil obecenstvo klasickými pohádkami ve své originální úpravě. Bez ohledu na sluneční žár, který po oba dva dny panoval, křepčil vesele a neúnavně ve svém kostýmu a v chundelatých botách, za cinkotu rolniček vířil mezi lavičkami a znovu a znovu rozehrával pohádky o Karkulce i o zvířátkách s takovou vervou, že malí i velcí diváci statečně snášeli sluneční výheň, jen aby byli svědky dobrého konce příběhu a mohli si poté sáhnout na zlého vlka nebo samotného Kašpárka, z kterého se po takovém výkonu řinul pot v desítkách pramínků. Kdo ví, částečně možná i proto, že jeho výstupy byly i letos odměňovány hřejivě vřelým potleskem. (jk)(Deníček kulturního návštěvníka, 15. červenec 2007)

zpět web

Napsat komentář

Komentáře nejsou povoleny.